Vyrábíme doma: Jak na Adventní věnec
Pro lepší orientaci v tomto dlouhém příspěvku je návod rozdělen číslicemi dle pořadí prací.
James Bond, kabelky a kvantová fyzika
Vánoce! Svátky, které vzbuzují opravdu mnoho různých pocitů, tak jako žádné jiné období. Pro mne osobně Vánoce začínají již někdy v půlce srpna.
To hledám dodavatele chvojí, kreslím první skici, dělám inventury, zkouším nové postupy a čtu dámské módní časopisy, když čekám na ostříhání u své kadeřnice. Zimní kolekce zkrátka určují trendy i ve floristice. Zvláště na kabelkách se dobře poznávají barevné trendy.
Kabelky se obvykle nacházejí někde mezi recepty na lahodný jablečný koláč a článkem na téma “Bridget Jones: 8 životních lekcí, které nás naučila”, takže odcházím ze salónu s novým sestřihem i plnou hlavou nových vědomostí, které ke svému životu potřebuji.
Konec října a začátek listopadu se pak obvykle nese v duchu nákupů, hledání perfektních barevných kombinací, pečlivého vybírání kvalitního zboží a tradičního malého infarktu při pohledu na obrovské množství krabic, krabiček, tašek, sáčků, které musím doma uskladnit do regálu, ve kterém musím vykouzlit další místo.
První adventní neděle se přibližuje velice rychle a já musím začít vyrábět pro své zákazníky i pro rodinu, abych to všechno stihl. K úspěchu je kromě konstantního přísunu čaje a máslových sušenek, nutné disponovat zásobou velkého množství oblíbené hudby, seřazené v logických playlistech, stejně tak filmy a seriály, které běží na obrazovce notebooku, ležícího na pomocném stolku vedle pracovní plochy.
Skvělá příležitost si střihnout některý z filmových maratónů. Protože filmů s Jamesem Bondem existuje celkem 24, program vysílání je tedy jasný.
Od této chvíle se přilepených třpytek, nacházejících se i na těch nejnemožnějších místech, zbavím až někdy kolem Velikonoc a jehličí napadané do hrníčku s čajem je vedle toho jen drobným detailem, který mne už nerozhodí. Je nutné podotknout, že hrníček s čajem, do něhož padá jehličí, se obvykle během vyrábění nachází na druhém konci domu. Myslím, že vědci budou mít o čem přemýšlet.
Uvědomuji si ale, že mnoho lidí si svůj adventní věnec vyrábí doma sami. Můžeme zapojit do tvoření děti, nebo ostatní členy rodiny.
Ti zkušení zde mohou načerpat pár tipů a triků.
Předtím než zabrouzdáme do hlubin samotného návodu, nezapomínejme na to nejdůležitější pravidlo, které říká, že vyrábění je zábava a hotový výrobek se musí líbit především nám.
Veškerý materiál a nářadí uvedený v soupisce, tedy kromě chvojí, mohu po domluvě zaslat poštou, ale myslím, že nejde o nic, co nejde
koupit v běžném hobbymarketu. Různé přírodniny pak můžeme nasbírat při procházce v lese,
kolečka pomeranče si snadno můžeme nasušit doma na topení. Celý badyán najdeme mezi kořením.
V případě jakýchkoliv dotazů, nebo připomínek mě neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Giorgio Fiori
Seznam nářadí
Zahradnické nůžky
Kancelářské nůžky
Tavná pistole
Náhradní patrony do tavné pistole
Štípací kleště
Dvě vatové tyčinky na čištění uší (uchošťoury)
Seznam materiálu
Korpus slaměný
Chvojí, nejlépe jedlové, cca 3 kg
Páska na věnce, 1 ks
Skobičky z drátu 4 ks
Vázací drát na cívce zelený, 1 ks
Kalíšky pod svíčky 4 ks
Svíčky adventní 4 ks
Stuha
Přízdoby z umělých i přírodních materiálů. Výběr a množství podle vkusu.
Pro lepší orientaci v tomto dlouhém příspěvku je návod rozdělen číslicemi dle pořadí prací.
příprava chvojí
Chvojí si předem nastříháme na kousky dlouhé cca 12 cm (přibližně vzdálenost mezi nataženým palcem a ukazovákem.
Řídíme se logicky tím, jak jsou větvičky rostlé. Pěkné konce větviček ponecháváme vcelku. Tenké a dlouhé zkrátíme. A příliš tlusté větve vyhodíme.
Chceme-li, aby řezné rány nebyly vidět, stříháme šikmo tak, aby řezná rána směřovala na spodní rubovou stranu větvičky.
U jedlového chvojí rozlišujeme vrchní lícovou stranu, která je zelenější a jehličí kryje větvičku, a spodní rubovou stranu, na které jsou vidět bílé proužky průduchů a větvička není zakrytá jehličím.
Nastříháme si hromádku chvojí velkou asi jako korpus, abychom z ní mohli pohodlně odebírat. Kdyby nestačila, dodatečně si nastříháme další.
Můžeme zkusit experimentovat a zkombinovat různé druhy chvojí. Já osobně mám velmi rád kombinaci jedle, jalovce a túje.
Akrylovými rychleschnoucími barvami ve spreji a glitrovými spreji pak dosahuji různých efektů. Ale pozor!
K podobným experimentům je potřeba přistupovat velmi opatrně. Může dojít k příliš silnému efektu, které nejsou vzhledné a vše nám zkazí!
Správná příprava nám ušetří mnoho práce a trápení.
Warning: set_time_limit() has been disabled for security reasons in /web/htdocs4/giorgiofioricz/home/www/wp-content/themes/themify-ultra/themify/cache/class-themify-cache.php on line 90

Pro lepší orientaci v tomto dlouhém příspěvku, je návod rozdělen číslicemi dle pořadí prací.
příprava korpusu
Připravíme si slaměný korpus, pásku na věnce a 4 skobičky z drátu. Můžeme je koupit hotové v potřebách pro floristy, květinářství,
nebo si je můžeme velmi jednoduše sami vyrobit. Stačí asi 7 cm vázacího drátu ohnout do písmene U, případně uštípneme kleštěmi
část kancelářské sponky.
Konec pásky připevníme ke spodní straně korpusu dvěma skobičkami, které zapíchneme do slámy.
Poté korpus rovnoměrně obtáčíme páskou a lehce utahujeme. Zbylou pásku ustřihneme a druhý konec rovněž připevníme dvěma skobičkami.
Pokud neseženeme pásku na věnce, obejdeme se i bez ní. Ale musíme být o to víc pečlivější při pokrývání věnce chvojím, aby nebyla vidět sláma.



Pro lepší orientaci v tomto dlouhém příspěvku je návod rozdělen číslicemi dle pořadí prací.
příprava vázacího drátu
Konec vázacího drátu zapíchneme do korpusu a drát kolem korpusu pevně dvakrát obtočíme, aby pevně držel a neprotáčel se.
Drát necháváme až do konce pokrývání chvojím, namotaný na dřívku. Nic nestříháme!
Každému vyhovuje jiný směr obtáčení drátu. Můžeme si na začátku vyzkoušet, jestli se nám bude lépe utahovat, když budeme drát obtáčet po směru hodinových ručiček, nebo proti směru.


Pro lepší orientaci v tomto dlouhém příspěvku, je návod rozdělen číslicemi dle pořadí prací.
Pokrývání korpusu chvojím
Korpus si položíme před sebe tak, aby začátek drátu byl na levé straně. Připravíme si několik větviček a urovnáme si je v ruce do vějířku.
Rozložíme vějířek na korpus, aby pokrýval vršek i boky. Úplně první vějířek pokládáme na drát. Špičky větviček směřují nahoru (od nás) a ustřižené konce dolů (k nám). Jednou rukou (levou) přidržujeme větvičky a druhou rukou je drátem připevňujeme. Dvakrát obtočíme a utáhneme.
Každý další vějířek položíme tak, aby zakrýval ustřižené konce předchozích větviček i drát. Znamená to, že vždy o kousek „couvneme“. Větvičky se překrývají jako tašky na střeše. Postupujeme proti směru hodinových ručiček. (Vrcholky větviček pak budou správně po směru.)
Dáváme si pozor, abychom kladli větvičky vždy lícovou (zelenější) stranou nahoru, a abychom nevynechávali ani vnější a vnitřní stranu věnce. Vybíráme je k sobě podle tvaru a velikosti, aby věnec pokryly pokud možno stejnoměrně. Trochu to připomíná skládání puzzle.
Všechny větvičky musí mířit jedním směrem. Správně by to mělo vypadat tak, že jejich vrcholky směřují kolem dokola po směru hodinových ručiček, což je symbol života.
Snažíme se, aby ustřižené konce větviček ani dráty nebyly vidět. Drát dobře utahujeme.
Když s hotovým věncem zatřeseme, větvičky nesmí vypadávat. (Zdravím svojí bývalou profesorku floristiky.)
Při zakončování podsuneme poslední větvičky pod první. Drát dobře utáhneme, necháme si konec dlouhý cca 20 cm a zbytek ustřihneme.
Věnec otočíme a drát na rubové straně zakončíme. Konec drátu podvlékneme pod dva či více drátů na spodní straně věnce a pevně utáhneme, podle potřeby můžeme jednou až dvakrát zopakovat. Zbytek drátu podle potřeby zkrátíme a konec zapíchneme do korpusu, aby nás nemohl při manipulaci s věncem zranit.












Pro lepší orientaci v tomto dlouhém příspěvku je návod rozdělen číslicemi dle pořadí prací.
Zdobení
Při zdobení jsme šetříme s lepidlem z tavné pistole! Často vidím naprosto příkladně obalené věnce, ale přízdoby jsou přilepené
příliš velkým množstvím lepidla, které ruší výslednou estetiku. Více lepidla, neznamená větší pevnost.
Při manipulací s tavnou pistolí jsme také velmi opatrní. Vytékající lepidlo nás může velmi ošklivě popálit.
Připravíme si svíčky, kalíšky pod svíčky, stuhu a všechny další přízdoby. Zkontrolujeme, jestli k sobě barevně a stylově ladí.
Při zdobení postupujeme od největších a nejvýraznějších prvků k nejmenším.
Nejprve si rozmyslíme, jaké bude rozmístění svíček: klasické do kříže, do čtverce, všechny čtyři vedle sebe nebo po dvou naproti sobě. Podle toho zapíchneme do korpusu kalíšky. Gumové čepičky, které chrání hroty sundáme.
Svíčky na kalíšky ještě dávat nemusíme, při další manipulaci s věncem by se mohly poškodit. Přidáme je až nakonec.
Potom se rozhodneme, jestli chceme mít na věnci stuhu, a vybereme její umístění. Můžeme mít čtyři stuhy, pod každou svíčkou nebo mezi svíčkami, dvě stuhy naproti sobě nebo jenom jednu, obvykle výraznější. Stuhu přilepíme tavnou pistolí nebo připíchneme skobičkou.
Největší přízdoby si můžeme na věnec nejprve jen zkusmo položit, abychom viděli, jak bude výsledek vypadat. Potom je připevníme a postupně přidáváme přízdoby drobnější. Na připevňování používáme tavnou pistoli. Některé kuličky na drátku můžeme zapíchnout přímo do korpusu.
Je-li drátek moc měkký, zkrátíme ho kleštěmi, na zbytek drátku naneseme lepidlo z tavné pistole a kuličku mezi větvičky přilepíme.
Odstraníme vlákna z tavného lepidla, která se často táhnou přes věnec jako pavučina. Dobře se to dělá vatovou tyčinkou.
Nakonec připevníme svíčky. Pomalu je přitlačíme na hroty v kalíšcích. Knoty narovnáme nahoru a zastřihneme na délku cca 1 cm.
Poznámka:
Svíčky, které mají na spodní straně příliš velký otvor, přilepíme na kalíšky tavnou pistolí.
Některé levné svíčky mají na spodní straně kulatý plíšek. Otvor v plíšku bývá moc malý a hrot kalíšku jím neprojde.
Nezbývá než plíšek opatrně odstranit a svíčku přilepit tavnou pistolí.
Pomocí vatových tyčinek na čištění uší odstraníme vlákna tavného lepidla připomínající pavučinu.
Vlákna namotáváme na vatovou část tyčinky podobně jako cukrovou vatu.




Pro lepší orientaci v tomto dlouhém příspěvku je návod rozdělen číslicemi dle pořadí prací.