Close
Skip to content
35e520ca265bdb7f138bba877446765c

Římský legionář

Základním oděvem legionáře byla tunika. Důstojníci navíc nosili další vrstvy tkaného či koženého oděvu spadajícího z pod pancíře v několika vrstvách hustých pásů, někdy zdobených a opatřených třásněmi. K ochraně před nepohodou sloužil vojenský plášť, avšak ten se před bojem či při práci odkládal.  V zimním období a v severnějších oblastech vojáci oblékali teplejší plášť.
Základní zbraní bylo kopí – pilum, krátký meč gladius a dýka pugio. Na obrázku je legionář již v plátové zbroji.

edb01dcf5b7c8dd747c59caf9f359c03

Středověk

V dobách středověku, byl voják chráněn rozmanitými prostředky. Chudí si mohli dovolit jen prošívané kabáty, kroužkovou kulku či prošívaný čepec a jednoduchou železnou přilbu. Prošívanice byly často vycpány měkkými materiály, například koudelí či vlnou pro lepší ochranu. 
Kdo měl více peněz, nosil výše zmíněné a k tomu kroužkovou zbroj s dodatečnými ochranami kloubů.
Ti nejvíce movití měli dost peněz na plátovou zbroj, včetně plátové ochrany nohou.
Nejlépe oblečenou však byla těžká jízda. V plátové zbroji s důkladnou ochranou nohou proti zásahům od pěchoty.
Zbrojí či prošívanými kusy se chránil i kůň. Ten byl nejcennějším majetkem.
Ochranu před zásahem poskytovaly také štíty nejrůznějších tvarů a délek.
Výzbroj tvořily meče nejrůznějších délek, sekery, tesáky, pernachy a palcáty, cepy, kopí, sudlic, halapartny, dýky a mnoho dalších zbraní.
Na obrázku je husita, bránící vozovou hradbu. Je oblečen do prošívané zbroje, kroužkové kukly, železného klobouku. Jeho hlavní zbraň je hákovnice –  ruční zbraň na střelný prach. 

126ème Rgt. d'Infanterie

19. století

Pušky a pistole přinesly doslova revoluci ve stylu boje. Vojáci nenosili těžké brnění, které začalo být zbytečné – nechránilo nositele před kulkou. Profesionalizace armády přinesla jednotné uniformy pro ještě lepší rozlišení jednotek v boji. 
Napoleonského voják na obrázku z jednotky 126e Régiment d\’Infanterie má na sobě košili, vestičku bez rukávů, frak s podšívkou, krátké kalhoty pod kterými se nosily plátěné spodky, černé kamaše bránící vnikání prachu a kamínků do bot a černé střevíce. Na hlavě má tvrdou čepici se štítkem. Na zádech si nese tornistru – batoh z telecí kůže, kde má uložené své doplňky, zbývající zásobu munice a osobní věci. Na řemínku se nachází malá sumka s municí a pazourky do pušky.
Vyzbrojen je křesadlovou puškou s nasazeným bajonetem.

6838183950_a9c791d595_b

Moderní voják

Dnešní voják má opět úplně jiné nároky na oblečení. Opět se začal chránit, kovové brnění ale vystřídala neprůstřelná vesta z kevlaru s keramickým plátem a helma, která dokáže zastavit kulky menší ráže či střepiny.
Potřebuje být více neviditelný, proto má uniforma maskovací vzor. 
Moderní oblečení vojáka je nehořlavé, velice odolné proti roztrhání, nepromokavé, umožňuje dobré zateplení těla ve studených podmínkách či odvod potu v tropech. Některé velice moderní druhy oděvů počítají i s integrovaným vakem pro vodu.
Také obuv musí splnit ochranné požadavky, třeba omezit následky výbuchu, chránit před pořezáním či propíchnutím. 
Výzbroj vojáka české armády na obrázku, tvoří útočná puška pro boj na středně dlouhou vzdálenost (do 350m) a pistole pro boj na krátkou vzdálenost (do 50m). Dnešní pušky mají velký výběr příslušenství i sklopné pažby pro lepší manipulaci ve stísněných prostorách.